A nyári időszakban, amikor az élelmiszerek romlékonyabbak, ne adjunk esélyt a szalmonella baktériumnak és más kórokozóknak, melyek a konyhában megbújnak.
Ott, ahol élelmiszer van, baktériumok is vannak. Mivel az is előfordulhat, hogy a higiénia ellenőrzése kicsúszik a kezünk közül, ebben az esetben akár veszélyessé is válhat a helyzet, főleg ha penészről és szalmonelláról van szó, melyek megbetegedést idéznek elő. Ezek ugyanis magas hőmérséklet hatására robbanásszerűen elszaporodnak. Éppen ezért konyhánk tisztasága és higiéniája érdekében rendkívül körültekintőnek kell lennünk.
Az élelmiszerek esetében lényeges: ne engedjük, hogy ezek a konyha meleg hőmérsékletén maradjanak. A főtt ételeket hűtsük le, majd tegyük a hűtőszekrénybe. Az érzékenyebb, könnyen romlandó élelmiszereket tegyük egy élelmiszerzacskóba, de vigyázunk arra is, hogy a fagyasztott termékek ne olvadjanak ki. A kész élelmiszereket a nyerstől mindig elkülönítve tároljuk.
A szavatossági idő csak a megbontatlan élelmiszerekre érvényes, ezért a már megkezdett termékeket (fagyasztott zöldség, húsfélék) mihamarabb használjuk fel, ezeket nem ajánlatos visszafagyasztani.
Használjunk élelmiszerzacskót, alumínium és étkezési fóliát valamint étkezési dobozokat annak érdekében, hogy a hűtőszekrényben vagy a fagyasztóban az élelmiszerek megőrizzék frissességüket.
Mielőtt és miután az élelmiszerekkel kapcsolatba kerültünk, alaposan mossunk kezet.
Rendszeresen tisztítsuk és fertőtlenítsük a konyhai munkafelületet és a mosogatókagylót, különböző antibakteriális tisztítószerekkel valamint sok vízzel és ecettel.
A kánikula időszakában soha ne hagyjuk mosatlanul az edényeket. A konyhában használjunk külön kendőt az edények- és a kéz törlésére.
Minden konyhai felszerelést ami nyers tojással és nyers hússal kerül kapcsolatba, forró vízzel azonnal mossuk le. Ne feledjük, hogy a kiolvasztott húsról lefolyó megolvadt víz, szalmonella baktériumot rejt magában.
A hőség hatására a konyhai hulladék is gyorsabban bomlásnak indul, ezért a szemetest is gyakrabban kell üríteni.
A mosogatószivacsot ajánlott kétnaponta 60 fokon kifőzni. A törölgetőkendőket pedig használat után hagyjuk megszáradni és csak ezt követően használjuk újra. Ha már nagyon koszos cseréljük le, mivel ez is a baktériumok melegágya lehet.
Ezek az apró, de annál lényegesebb praktikák segíthetnek abban, hogy a szalmonella-, illetve más bakteriális megbetegedéseket elkerüljük.
A szalmonella az enterobacteriaceae családjába tartozó baktérium nemzetség